First  Prev  1  2  Next  Last
Post Reply Why is cheesecake so expensive?
14916 cr points
Send Message: Send PM GB Post
F / San Francisco
Offline
Posted 8/30/16
I think the cheesecake in Asia is, on the whole, superior to US cheesecake. US cheesecake is just loaded with too much sugar that it overpowers the rest of the flavors.

Fruit is not always cheap. Good apples will run you $15 for 9 of them when the new crop rolls around in November. I make a lot of jam, and yeah, when you see what fruit costs, you begin to understand why certain jams can be pricey. If the jam is loaded with sugar, it's cheap because less fruit is required. But for something like apple butter, which takes me about 16 hours to make from start to finish and only yield 4 8 ounce jars...yeah, it's not cheap.
Posted 8/30/16
Cheesecake doesn't even taste like cheese to me
33510 cr points
Send Message: Send PM GB Post
21 / M / U.S.A.
Offline
Posted 8/30/16
Because cheesecake is great. Duuuuuuuh
35072 cr points
Send Message: Send PM GB Post
37 / F / Seireitei, Soul S...
Offline
Posted 8/31/16

Akage-chan wrote:

I think the cheesecake in Asia is, on the whole, superior to US cheesecake. US cheesecake is just loaded with too much sugar that it overpowers the rest of the flavors.

Fruit is not always cheap. Good apples will run you $15 for 9 of them when the new crop rolls around in November. I make a lot of jam, and yeah, when you see what fruit costs, you begin to understand why certain jams can be pricey. If the jam is loaded with sugar, it's cheap because less fruit is required. But for something like apple butter, which takes me about 16 hours to make from start to finish and only yield 4 8 ounce jars...yeah, it's not cheap.


Wow, that's expensive for so few apples. It must be because you live on the West Coast though. Since I live in Vermont, on the East Coast, apples tend to be really cheap in the Fall since it's when they're ripe and I basically live in Apple Country. However, you're right that some fruit isn't always cheap, because a lot of other fruit that doesn't grow around here is more expensive, especially in the Winter. You'd be surprised how much strawberries, cherries, peaches or anything more exotic can cost in the Winter here. Pretty much the only affordable fruit in the Winter for us are apples and citrus fruit.
9760 cr points
Send Message: Send PM GB Post
24 / F / Johnstown, PA, USA
Offline
Posted 8/31/16

stars201 wrote:

Cheesecake doesn't even taste like cheese to me


It's not supposed to. "Cheesecake" is a type of custard pie or torte that contains a few types of dairy products as staple ingredients (i.e.; ricotta, cream cheese, mascarpone, kefir, yogurt, etc...). Some sources indicate that "cheesecake" may refer to a cake with a particular texture that is comparable to a thick and creamy dessert cheese, and doesn't actually need any type of cheese or other aforementioned dairy in them at all.
Banned
17503 cr points
Send Message: Send PM GB Post
29 / M / B.C, Canada
Offline
Posted 8/31/16

BlackRose0607 wrote:

What Xxanthar said. Most dairy products are more expensive to buy than the fruit that you use in regular pies, and the graham cracker crusts, whether you bye them pre-made or make them yourself, aren't cheap either. I really think that it comes down the number of ingredients too, because cheesecake uses more ingredients than regular pies and you actually need a lot of cream cheese to make them. One large tub of cream cheese usually only translates to one cheesecake, maybe one and a half, where if you have ten apples you can make at least two pies, maybe three, out of that. And good quality cream cheese, which you need to make a good quality cheesecake, is like $3.99 for a large tub of it around where I live, where you could get like a pound and a half or more of apples for the same price. And like auroraloose said, they aren't easy to make either. If you mess up slightly on an apple or other regular fruit pie, you can usually salvage it and still sell it, but not so much with cheesecake if you mess up.
So, it really comes down to cost of ingredients and time invested into making a good quality cheesecake versus a good quality fruit pie.


While the cost of the ingredients is a good argument in favour of the cost of cheesecake the so called level of skill is not. I dislike doing desserts mainly due to a dislike of refined sugar but even I can do a damn cheesecake in my frigging sleep. And any half decent chef can do the same and those that can't should be forced to live off bad Chinese take out.
1296 cr points
Send Message: Send PM GB Post
M
Offline
Posted 8/31/16
level of skill factors very little. If you are good at making a cheesecake, then mistakes just don't happen. Not sure about the ingredients, if you bake professionally you buy wholesale anyway. The ingredients are diary, sugar and eggs. Not all that expensive to be honest, and at wholesale prices they will not set back the baker much.

My guess, most restaurants that are charging a lot for cheesecakes aren't selling them freshly made. They bought em from a caterer, or baker at at discounted price and are reselling it. I highly doubt the Starbucks with the tiny bar in front has a full sized kitchen in back to bake the various biscottis, muffins and cheesecakes.
Posted 8/31/16
Because it's good and you know it, and because they know you know it. It's the cheesecake monopoly.
8916 cr points
Send Message: Send PM GB Post
19 / F
Offline
Posted 8/31/16
eh. i've never even had cheesecake before ;c
598 cr points
Send Message: Send PM GB Post
27 / F / The Ivory Tower
Offline
Posted 8/31/16

stars201 wrote:

Cheesecake doesn't even taste like cheese to me


I feel sorry for you.
Posted 8/31/16
To make money ripping off customers, probably.




Werina 
205470 cr points
Send Message: Send PM GB Post
LOSERVILLE
Offline
Posted 8/31/16
because its cheesecake, duh
17011 cr points
Send Message: Send PM GB Post
22 / M
Offline
Posted 8/31/16 , edited 8/31/16
I've made cheesecake a fair number of times (around once every three months for ~4 years now), and it's pretty expensive for the average person. For the ingredients to make a 1 kg cake, it's around $30 CAD. I'll typically make three at once to save time and money (hey, it's taking me all day anyway), so I get 3.75 kg (different size pans, different size cakes) for ~$60-$70. And, as mentioned, there is a huge time investment, as well.

Of course, it's cheaper for restaurants and bakeries that can make them in bulk, but they're really not charging that much more than it would cost you normally (probably).
Posted 8/31/16
because cheese is cheesy cheese
48490 cr points
Send Message: Send PM GB Post
F / ar away
Offline
Posted 9/1/16

stars201 wrote:

Cheesecake doesn't even taste like cheese to me
Perhaps that's why it's called Cheesecake. Since it's a cake, it's a lie that it tastes like cheese and it's also a lie that it's a cake.

First  Prev  1  2  Next  Last
You must be logged in to post.